Ranking stron internetowych, najlepsze strony www

Powstanie miasta

  Stara osada prawa miejskie uzYskała w 1233 Stare Miasto, a w 1264 Nowe Miasto. W XIV w. emporium handlowe należące do Hanzy, która była głównym ośrodkiem oporu Związku Pruskiego w walce przeciwko Krzyżakom w wojnie 13-letniej. W 1466 r. Toruń powrócił do Polski. W okresie reformacji był ostają ruchu protestanckiego. W XVIII w. Nastąpił stopniowy upadek miasta. W wyniku II zaboru przeszedł do Prus. W latach 1807-12 należał do Księstwa Warszawskiego, a w okresie 1920-39 pełnił funkcję stolicy województwa pomorskiego.

  Podczas II Wojny światowej w roku 1939 4 i 6 Września nad Toruniem odbyły się walki powietrzne staczane przez polskie myśliwce z samolotami niemieckimi. Kolejne lata minęły pod znakiem terroru hitlerowskiego. Stworzono obóz przesiedleńczy dla ludności rolniczej z sąsiednich powiatów tzw. Szmalcówkę, w którym hitlerowcy zamordowali 1200 osób w tym 397 dzieci. W końcu stycznia 1945 roku miasto zostało zamienione przez niemców w twierdzę, gdzie toczono ciężkie walki. Wyzwolone 1 lutego 1945.

  Po wojnie powołano uniwersytet, rozbudowywano przemysł, przeprowadzono renowację oraz konserwację zabytków, wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe.

źródlo: "Przewodnik po Polsce" SPORT iI TURYSTYKA WARSZAWA 1979"