Ranking stron internetowych, najlepsze strony www

Kościól Wniebowzięcia NMP

  Parafialny kościół pofranciszkański pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP po północnej stronie Rynku, zbudowany na miejscu drewnianej świątyni w latach 1350-1370, od XVI do XVIII wieku był świątynią protestancką. Dlatego tu właśnie, w roku 1636, pochowano Annę Wazównę, siostrę króla Zygmunta III Wazy, która z racji wyznania nie mogła spocząć na arcykatolickim Wawelu. Królewna, patronka uczonych i literatów, byłą ponoć osobą niezwykle interesująea. Znała pięć języków, zajmowała się przyrodoznawstwem, jako picrwsza - mówią - w Polsce uprawiała tytoń, zapewne do celów leczniczych. Król przydzielił jej dobra brodnickie i w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie jej duch jakoby błądzi do dzisiaj.

  Na lewo od ołtarza głównego znajduje się w prezbiterium alabastrowy pomnik grobowy Anny, a jej maleńka trumna spoczywa w podziemnej krypcie, nieopodal ekspresyjnego szkieletu bardzo na owe czasy wysokiego zakonnika, złożonego tu podobno przed 700 laty. W tych samych podziemiach zachowały się niezidentyfikowane liczne czaszki i kości, może jeszcze z czasów średniowiecznej "czarnej zarazy", czyli dżumy, kiedy chowano zmarłych (może w tym przypadku franciszkanów) we wspólnym grobie.

  Nie zachował się w głównym ołtarzu, będący niegdyś jego klejnotem, tzw. poliptyk toruński z końca XIV wieku, można go jednakże oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Na ścianie południowej przetrwały monumentalne malowidła ścienne z 1390 roku, przedstawiające Chrystusa przy ko­lumnie biczowania oraz Matkę Boską Bolesną, a zdradzające - jak i inne toruńskie polichromie - inspiracje malarstwem czeskim. Warto też zwrócić uwagę na piękne dębowe stalle z XV stulecia oraz XVI-wieczne epitafium z najstarszym widokiem Torunia.

źródlo: Elżbieta Dzikowska "GROCH I KAPUSTA czyli podróżuj po Polsce"